Co v těchto situacích dělám já na základě vědecké evidence 

Jsem „vyléčený” alergik a astmatik. Měl jsem ucpaný nos snad všechny části roku, velmi špatně se mi dýchalo ve dne i v noci. Bez kapesníků jsem nemohl vyjít ven. Lapal jsem po dechu u sportu a přes den jsem měl často silné únavové stavy. Jako náctiletý jsem kvůli neustálé dušnosti měl i nemálo problémů s náladou a psychikou… Záchvatové stavy na sebe nenechaly dlouho čekat. 

Teď už tuto realitu nežiji – po problémech z dřívějška mě netrápí na pocitových 95 %. Asi tě zajímá, jak jsem toho dosáhl a co může pomoci i tobě. Netvrdím, že tyto postupy jsou všelék, ale v těle vše souvisí se vším a jedna pozitivní změna může vyvolat dominový efekt dalších změn k „ještě lepší verzi sebe sama”.

Ať už nedokážeš popadnout dech v druhém patře nebo běháš ultramaratony, tyto postupy mají velký potenciál ti pomoci dělat lépe to, co děláš. Jsou založené na moderní medicíně, výzkumech a také mnoha zkušenostech z praxe s klienty, ať už mých nebo kolegů.

 

Akutní stavy – co dělám, když to na mě jde 

Když cítíš, že přichází některý záchvatový stav nebo jen větší neklid (např. před zkouškou), klíčové je, abys udržel kontrolu nad svým dýcháním. Dech je zrcadlo mysli – z pohledu psychiky i samotných nervů (nervové soustavy). Záchvatové stavy se vyznačují hyperventilací – nadměrným a zrychleným dýcháním, a to dost často ústy. To je znamení, že je organismus v šoku – jako když spadneme do ledové vody – křečovitě začneme lapat po dechu, i když jsme byli ještě před pár minutami v klidu.

Jak na to konkrétně: Klid myšlenek i nervů podpoříš úplným opakem panického dýchání – co nejjemnějším, pomalým dýcháním nosem. V dané situaci se tedy snaž dýchat co nejméně – vědomě omezovat proud vzduchu (tzv. minutovou ventilaci) do nosu a ven. Určitě se snaž zavřít pusu. Dostaň dech pod kontrolu a postupně ho zpomal a zjemni. Budeš se cítit trochu „přidušený” – to je normální. Znamená to, že tvé tělo má více velmi užitečného oxidu uhličitého, který dostane tvůj kyslík do buněk a roztáhne tvé stresem stažené cévy.

Hlava 22: pokud se poprvé o zjemnění svého dechu budeš snažit až když máš problém, možná se ti to povede, ale možná také ne. Proto je klíčová průběžná praxe – která ti pomůže s mnoha dalšími ohledy v životě jako je soustředění, celkové energetické hospodaření organismu (méně únavy, více energie), zlepší vstřebávání kyslíku do buněk a dokonce zlepší i trávení.

Osobně trénuji jemné dýchání nosem přes den – nádech i výdech. Pomáhá mi to mít více energie, lépe se soustředit u práce a také, když potřebuji překonat stresovou situaci, tak už mám tento vzorec „zvnitřněný“ – lehčeji se mi vrací ze zadýchání k dechu jemnému a klidnému.

Když sedím u počítače a všimnu si, že dýchám pusou nebo na poradě po půl hodině zjistím, že nadechuji a vydechuji jako kdybych zrovna vyšel schody, zavřu pusu a vědomě zjemním svůj dech. To uklidní nervový systém. Z aktivovaného sympatiku přepne do klidného parasympatiku. Když mám pauzu od práce nebo čekám na další schůzku, několikrát krátce zadržím jemně dech – například 3 jemné dechy následované 3-5 sekundami s jemně zadrženým dechem v normálním výdechu. To opakuji 2-5x. Tímto extra jednoduchým cvičením pomůžeš organismu shromáždit více oxidu uhličitého (CO2), který je klíčem ke vstřebávání kyslíku do buněk. Už v roce 1940 uznávaný „profesor plynů” Yandell Henderson na základě svých pokusů prohlásil, že CO2 je pro organismus důležitější, než kyslík – bez něj totiž tělo kyslík nevyužije, nevstřebá. 

Zbylých osm hodin: jak udržet dýchání nosem v noci? Omezíš tím také chrápání, které se s alergiemi a dýchacími problémy často pojí. Na noc se pořádně vysmrkej nebo prolej nos konvičkou. Před spaním (až dáš svému okolí dobrou noc) si zalep ústa páskou. Fakt obyčejná (hypoalergenní!) páska (jako tato) udrží tvé rty u sebe tak, abys udržel dech jen nosem – tam i zpět, využiješ jen otvor, který byl k dýchání stvořen – pusa to není. 

Dýchání je základ. Je klíčem k našemu stavu tady a teď. Ovšem pak je tu ještě jeden dlouhodobý faktor. Chronické zánětlivé reakce v těle. Pouze práce s chronickým zánětem a jeho tlumení je dlouhodobá cesta, jak dát alergiím a dalším neduhům sbohem. 

V angličtině se dokonce ve studiích používá slovo „inflammaging” – kombinace slov „inflammation” (zánětlivost) a „aging“ (stárnutí). Chronický zánět je totiž vysledovatelný jako průvodce většiny moderních zdravotních neduhů. Od alergií (autoimunitní reakce) přes neurodegeneraci, rakovinu, nemoci srdce a cukrovku.

Studie – úvod do “Inflammaging”

Inflammaging na Wikipedii

 

Jak na chronický zánět a přehnanou imunitu

Už se ti někdy snažil někdo něco prodat, protože to „posiluje imunitu”? Pokud ano, utíkej od takového produktu či člověka co nejdále! Nerozumí totiž tomu, co říká. Moc silná imunita je snad ještě větší problém, než imunita oslabená. Autoimunitní onemocnění, alergie na pyl i potraviny jsou toho důkazem. 

Praktické postupy, jak si už mnoho lidí od alergií a zánětů pomohlo a pomáhá každý den  


Chladová terapie

4-7x týdně si 1-2x za daný den dopřejte jednu z následujících možností: 

  • ledovou sprchu 
  • ponor rukou a nohou do vody s ledem (minimalistická chladová koupel)
  • ledovou vanu doma nebo na zahradě
  • v zimě venkovní ponoření – pokud se na ně cítíte 
  • procházku v zimním období na pár minut s méně oblečení – bez bundy 

Působení chladu nám výrazně pomáhá:

  • snižovat zánětlivé „markery”
  • zlepšit prokrvení a tím i okysličení organismu
  • zlepšit stav a vzhled kůže (alergici mají často problémy také s kůží, znám z vlastní – dost nepříjemné – zkušenosti)
  • podporovat dobrou náladu, odolnost proti neúspěchu (zvyšují se v těle hormony, neurotransmitery a neuromodulátory, jako endorfiny, norepinefrin) – což mi hodně pomohlo, když jsem trpěl úzkostmi, osamělostí i různými fobiemi – chlad mi prostě nalil život do žil. 

Pro systematický, efektivní a dlouhodobě udržitelný přístup ke chladové terapii vám jako návod i motivace poslouží tato kniha.

Strava – jednoduché tipy, jak si pomoci sám

„Jsi to, co jíš.” Nebo ještě lépe „to co jedlo to, co jíš.” Bez stravy to nepůjde – má velký vliv na to, co se v našem těle a dokonce myšlení odehrává. Dokonce dokáže kromě snižování zánětlivosti také podpořit duševní odolnost – stabilitu naší psychiky. 

Tip jedna: Omez jednoduché cukry. Časté výkyvy hladiny cukru v krvi podporují chronický zánět, který je průvodním jevem všech moderních, chronických, degenerativních nemocí. Také ohrožuje naděje na dlouhověkost. Čím méně cukrových výkyvů máš, tím lépe také pro tvou psychiku a duševní stabilitu. 

Poznámka: Když už konzumuješ cukr, tak ve spojení s fyzickou aktivitou. Když si z jakéhokoliv důvodu potřebuješ dát zákusek nebo kolu, udělej to před nebo po intenzivním sportu. Tedy pokud zrovna aktivně nehubneš, tam je potřeba být na sebe přísnější. Vůbec to není o kaloriích – je to o chronickém zánětu (mimo jiné, obezita také napomáhá zánětlivosti v těle, takže hubnutí je dobrý nápad, ale s rozumem).

Tip dva: Omez pivo a ostré chutě. Tvoje buňky nepotěší, pokud řešíš alergie nebo problémy s kůží. 

Tip tři: Vyhýbej se přesmaženým a přezpracovaným potravinám. Nedělají dobře složení buněčných membrán a podporují dlouhodobě prozánětlivé prostředí v těle. Tím dělají špatně i psychice – má tendenci být méně stabilní. 

PŘEZPRACOVANÉ TUKY JSOU JEŠTĚ VĚTŠÍ PROBLÉM, NEŽ CUKRY – CUKRY SE SPÁLÍ A JIMI VYTVOŘENÝ ZÁNĚT SE ZASE SNÍŽÍ FYZICKÝM POHYBEM – ŠPATNÉ TUKY SE NA ROZDÍL OD CUKRU STÁVAJÍ SOUČÁSTÍ MEMBRÁN BUNĚK A TVOŘÍ DLOUHODOBĚ PROZÁNĚTLIVÉ PROSTŘEDÍ.

Doplňky stravy proč a jaké

Doplňky (suplementy) jsou důležitou součástí moderního zdravého životního stylu. Půda je po stovkách a tisících let neustálým pěstováním unavená a moderní hnojiva sice pomáhají vyprodukovat velké množství pro uživení nás všech, ale za ceny nižší kvality a nutričních hodnot. 

Navíc má každý z nás dnes více psychologického stresu, než kdy předtím. Ten dokaže (stejně jako intenzivní sportovní aktivita) využít vitamíny a minerály v těle v řádu hodin a někdy i minut a zanechá nás v krátkodobém nebo chronickém deficitu a suboptimálním fungování. 

Kvalitní suplementace je tedy volba, jak tyto negativní dopady na svůj organismus změnit. Neboj se, nemusíš “sypat” 8 doplňků každý den. Mnoho doplňků můžeš brát pro dobré výsledky sezónně nebo jen několikrát týdně. 

Krevní testy ti ukážou, jak na tom s danými látkami v organismu jsi.

Změna prozánětlivého prostředí v protizánětlivé se děje pomocí vyrovnání poměru omega-6 (prozánětlivé) a omega-3 mastných kyselin. Tento poměr doporučuji měřit. Pokud máš o měření zájem, napiš mi, pomohu ti objednat samotestovací sadu. 

Změnit svou omega-3 rovnováhu můžeš pomocí chytře zvolených doplňků. Jediný suplement, u kterého jsem viděl uspokojivé výsledky (ne „dobré”, ale „výborné”) je tento.

V případě zájmu ho pro tebe umím sehnat za zvýhodněnou cenu 740 Kč/300 ml (dávka na měsíc+).

Velmi důležitou součástí stravy, která bohužel dnes většině z nás chybí, je kompletní spektrum vlákniny. Vláknina pomáhá vybalancovat výkyvy krevního cukru. Proto je velký rozdíl, jestli sníš jablko nebo rozmícháš hroznový cukr ve vodě – vláknina je v celém jablku „přibalena” proto, aby pomáhala harmonizovat převod cukru do krve a jeho okamžité využití jako palivo. 

Alergie znamenají problém s imunitou a imunita začíná ve střevech. Dokonce až 70 % naší imunity umíme ovlivnit právě tam!

Pro kompletní výživu střev prebiotickou vlákninou doporučuji patentovanou směs 5 a více složek vlákniny, která v této kombinaci vyživí celý průběh tlustého střeva. Osobně využívám každý den tuto směs, kterou si velmi chválí i moji podnikaví klienti. 

Pro výhodnější cenu 640 Kč/180 g mi prosím napiš. 

 

Co dále podpoří péči o sebe 

Krevní testování

Můj oblíbený základ je měření skrytého zánětu v těle pomocí zjištění kompletního profilu mastných kyselin. Jednoduchý a samoobslužný krevní test. V případě zájmu o testování mi napište. Pro testování potravinových intolerancí na (200+ potravin) mrkni sem

Umím zařídit také krevní a další testy (krevní markery, hormony, vitamíny a minerály, i testy DNA a podrobnější testování střevního mikrobiomu) u spolupracujících dodavatelů kompletní lékařské péče – spolupracuji se skupinou 4 firem a špičkovou testovací laboratoří.

Díky, že jsi to dočel/a až sem. Doufám, že Ti tipy a triky poslouží ke zdraví a stabilitě. 

Buďme zdrávi!