Vezměte své zdraví a prevenci degenerace do svých rukou

Mnoho studií dnes poukazuje na výrazné zvýšení úrovně chronického zánětu u většiny členů moderní společnosti. Chronický (dlouhotrvající) zánět urychluje degeneraci, stárnutí a nástup různých zdravotních neduhů. Proč jsme na tom nyní hůře než kdy dříve a co s tím můžeme dělat? 

Kde si stojíme 

Tyto faktory se podílí na tvorbě prozánětlivého prostředí v našem tělě: 

    • Nedostatek spánku. Veřejným tajemstvím je, že dobrovolně spíme méně než lidé v jakékoliv době před námi. Světelné znečištění, hluk a s ním zhoršená možnost opravdového odpočinku podporují nedostatek spánku.
    • Zvýšená úroveň psychologického stresu. Moderní technologie přinesly možnost neustále komunikovat – a s tím zvýšený tlak na reakční čas a více možností, jak řešit další problémy – které se na nás valí ze všech stran proudem. Navíc možnost neustálého zásobování se katastrofami z médií není pro náš nervový ani hormonální systém z dlouhodobého hlediska příznivý.  
    • Environmentální znečištění. Voda, vzduch i půda jsou ovlivněny – kosmetika, konzervanty, težké kovy, průmyslová hnojiva, čistící prostředky. Díky cirkulaci vody v našem eko systému se částice výše zmíněného dostávají mnohem dále, než bychom čekali. Mají vliv na hormonální nerovnováhu, proti které se tělo brání zvýšeným zánětem. 
    • Menší výživnost stravy. Naše planeta musí živit více lidí než kdy dříve – takže sice salát si v obchodě můžeme koupit všichni, jen má výrazně nižší výživovou úroveň než před desítkami nebo stovkami let. 
    • Prozánětliví agenti v naší stravě. Nenápadné omega-6 v nadměrném množství. Přesmažené potraviny, přepalovaný olej, průmyslově (pře)zpracované potraviny, ty všechny podporují dlouhodobě prozánětlivé prostředí.

A tak se ocitáme v době, kdy čelíme něčemu, co žádná generace před námi neměla před sebou s takovou urgencí jako dnes my. 

Ve vědeckých kruzích dokonce vznikají nová slova jako je slovo inflammaging, které kombinuje slova „inflammation“ – zánět a „aging“ – stárnutí, neboli zrychlené opotřebení organismu. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8449217/ 

 

Kde se chronický zánět bere – vzbouřená imunita

Jakou má zánětlivost v těle funkci? Zánětlivé reakce v těle jsou součástí imunitního systému. Mají za úkol nás chránit. Proto se zvedají, když se v prostředí okolo nás děje něco potenciálně nebezpečného – jako v seznamu v předchozím odstavci. 

Zánětlivé reakce jsou strážci, které můžeme přirovnat k policejní složce, která nás chrání před vnějšími útočníky jako jsou různé patogeny, viry a bakterie.

Jsou tedy nepostradatelnou součástí naší imunitní obrany, bez které bychom nepřežili ani minutu.

Co se ovšem děje když se zánětlivé reakce v těle množí přes zdravou míru?

Stejně jako byste se asi necítili dobře ve městě, kde je každý druhý člověk na ulici policista, tak se náš organismus necítí dobře, když je míra chronické zánětlivosti neúměrně zvýšená. Každý alergik (můj případ po mnoho let) potvrdí, že autoimunita není nic příjemného. Když se organismus začne bránit vůči částečkám nebo svým vlastním částem – něčemu, co není nebezpečné a nevyžaduje tuto nepřiměřenou reakci – dostáváme se do diskomfortu ať už neustálým smrkáním, ve vážnějších případech autoimunity degenerací tkání jako jsou klouby a kosti. Nenápadný chronický (systemický – nacházející se v celém těle) zánět poškozuje všechny buňky – orgány, nervy, svaly a další tkáně. 

 

Akční kroky proti bujení chronického zánětu

Akutní – krátkodobé

Chladová terapie 

Neboli otužování je asi nejúčinnější krátkodobá cesta jak chronický zánět pravidelně tlumit.

Chladová terapie vám přinese mnoho dalších benefitů jako jsou:

  • velmi silná podpora soustředění
  • podpora duševního zdraví a prevence deprese
  • zvýšení fyzického výkonu a právě díky potírání chronického zánětu 
  • zdravotní prevence na široké škále úrovní – od kardiovaskulárního zdraví přes prevenci neurodegenerace, deprese, psychiatrických neduhů, cukrovky a celkových negativních příznaků stárnutí jako je přibývání tělesného tuku a ubývání svalové hmoty.

Strava

Strava je klíčový činitel pro a proti zánětlivých procesů v těle. 

Prozánětlivě působí: 

  • přesmažené tuky a průmyslově zpracované oleje (“ztužený palmový tuk”). 

Jaké tuky vybírat: Preferujte oleje a tuky, nad kterými máte kontrolu a neprošly tepelným a jiným zpracováním – například panenský olivový olej, ghí (čistý máselný tuk získaný přepuštěním čerstvého másla), oleje z avokáda, makadamových ořechů. Například známý řepkový olej není tak špatný, jak by se zdálo – jen je těžší si uhlídat, že vám ho před použitím výrobce nezpracoval do stavu, který má do původního řepkového oleje daleko. 

Pravidla výběru stravy jsou jednoduchá – potraviny by měly být z přirozených, nezpracovaných zdrojů. 

Jak je poznáte? Jednoduché vodítko – zamyslete se, zda by vaše jídlo poznala prababička. 

Akutní zvýšení způsobí větší dávka sacharidů – a hlavně cukrů. Ty se spálí a zánět sníží. Pokud ovšem často konzumujete sacharidy a hlavně cukry bez návaznosti na fyzický pohyb, vystavujete se ostrým výkyvům krevního cukru a zánětlivých reakcí, které jsou s nimi spojené. I tento problém adresuji na workshopech/webinářích a ukazujeme si jednoduché triky, jak tyto fluktuace chytře minimalizovat, aniž byste se museli radikálně omezovat. 

Doporučuji přidat do jídla protizánětlivé agenty, kde poslouží různá koření, která jsou součástí našich specializovaných zdravotních protokolů. 

 

Dlouhodobá prevence

Změňte rovnováhu omega-6 a omega-3 mastných kyselin v krvi.

Zánětlivé a protizánětlivé reakce v našem organismu jsou řízeny jistými mechanismy – jedna z nejdůležitějších z nich je rovnováha protizánětlivých omega-3 mastných kyselin a jejich zánět spouštějícího protějšku omega-6.

Tyto dva činitelé by měli být v relativní rovnováze – což je podle různých zdrojů 5:1 nebo 2:1 – první číslo vždy označuje zánětlivé omega-6 a druhé protizánětlivé omega-3. 

Bohužel v dnešní době není neobvyklé vídat poměry 15, 20, 25 někdy i 50 ku jedné. V těchto případech už o relativní rovnováze určitě mluvit nemůžeme. Akčními kroky by mělo být měření a následná intervence v rámci stravy případně dalších podpůrných metod.

V rámci práce s klienty ve firmách i mimo ně se nám osvědčil komplexní protokol, kdy se za čtyři až šest měsíců dostáváme s poměry mnohem níže, než se lidé dostávají za roky suplementace levnějšími i dražšími omega-3 doplňky. 

Také Státní zdravotní ústav (SZÚ) doporučuje poměr omega-6 a omega-3 měřit a na základě měření se ujmout akčních kroků.

Ve zdravotních protokolech tuto rovnováhu adresuji a pomáhám jednotlivcům i firmám dosáhnout zdravější úrovně a hlavně odpoutat svůj plný bio-logický potenciál. 

http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/spravny-pomer-tuku-omega-6-omega3-v-diete-omezuje-zanety-v

Omegy umíme měřit samoobslužným krevním testováním. V případě zájmu o lepší cenu testování mi napište. 

Chtěli byste tato témata více otevřít ve vaší firmě pro ještě výkonnější tým? Napíšte mi! Vymyslím s vámi a vaším vedením, jaká témata školení a tréninku je pro váš tým nejpřínosnější. 

Zdroje:

Immunology of Aging: the Birth of Inflammaging

Inflammaging na wikipedii

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18203960/

http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/spravny-pomer-tuku-omega-6-omega3-v-diete-omezuje-zanety-v

http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/omega-3-z-tucnych-ryb-snizuji-zanetlivy-c-reaktivni-protein